آموزش طرز تهیه گراتن مرغ

طرز تهیه:
برای تهیه گراتن مرغ ابتدا سیب زمینی ها را پوست می گیریم و آبکش می کنیم و ورقه ورقه خرد می کنیم و تابه ای را روی حرارت کم قرار می دهیم و داخل آن روغن می ریزیم و صبر می کنیم تا به مرور زمان داغ شود و سیب زمینی ها را در تابه می چینیم.
و اجازه می دهیم تا با همان حرارت کم آرام آن ها طلایی و سرخ شوند. سپس در قابلمه ای که متاسب با تعداد فیله ها باشد آب می ریزیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا بجوش بیاید. پیاز ها را پوست می گیریم و می شوییم.
و یکی از آن ها را نصف می کنیم و نصف آن را کنار می گذاریم و نصف دیگر آن را به چهار قسمت تقسیم می کنیم و زمانیکه آب بجوش آمد با فیله ها و کمی زردچوبه داخل آب در حال جوش قرار می دهیم و درب قابلمه را می گذاریم و حرارت را ملایم می کنیم.
و اجازه می دهیم تا ۳۰ دقیقه خوب پخته شوند. مجددا به سیب زمینی ها سر می زنیم و آن ها را بر می گردانیم تا طرف دیگر آن ها نیز طلایی و سرخ شود.سپس سیب زمینی هار سرخ شده را در صافی یا روی ورق های روغنی قرار می دهیم
تا روغن اضافه آن ها خارج شود.سپس باقی پیاز را روی تخته آشپزخانه نگینی خرد می کنیم و در همان تابه می ریزیم و اگر نیاز به روغن است کمی روی پیازها می ریزیم و تفت می دهیم و اجازه می دهیم تا کمی نرم شوند. فلفل دلمه ای را می شوییم.
و هسته های آن را می گیریم و به صورت نگینی روی تخته آشپزخانه خرد می کنیم و به پیاز اضافه می کنیم و تفت می دهیم و کمی نمک و زردچوبه روی آن ها می ریزیم و با هم مخلوط می کنیم و مجددا تفت می دهیم و اجازه می دهیم تا پیازها سرخ و طلایی شوند.
و از روی حرارت تابه را بر می داریم. پس از گذشت ۳۰ دقیقه از پخت فیله ها آن ها را در صافی قرار می دهیم (آب آن ها را می توانید برای سوپ استفاده کنید) و پس از اینکه آب اضافه آن ها خارج شد آن ها را روی تخته آشپزخانه با چاقو خرد می کنیم یا ریش ریش می کنیم.
تابه ای که پیاز سرخ شده و فلفل ها را در آن تفت دادیم را مجددا روی حرارت می گذاریم و مرغ های خرد شده به مواد داخل تابه می افزاییم و با هم تفت می دهیم. در تابه ای کوچک یا شیرجوش کمی روغن می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم
و رب گوجه فرنگی را در روغن تفت می دهیم تا رنگ روغن قرمز شود و بوی خامی آن گرفته شود (۲ الی ۳ دقیقه برای این کار کافی است) و سپس به مواد داخل تابه رب تفت داده را می افزاییم و کمی پاپریکا نیز روی مواد می پاشیم و حرارت تابه را خاموش می کنیم.
و سس مایونز را نیز در این مرحله به مواد اضافه می کنیم و خوب مخلوط می کنیم و در قالب مورد نظر یا ظرفی که از قبل آماده کرده ایم سیب زمینی های سرخ شده را کف آن می چینیم و مواد داخل تابه را روی سیب زمینی ها می ریزیم و روی مواد را با سس فرانسه می پوشانیم.
و لایه بعد کمی پنیر می ریزیم و لایه بعدی باقی سیب زمینی ها را می چینیم و در آخر روی آن را با پنیر پیتزا کاملا می پوشانیم و ظرف را در فر قرار می دهیم تا با ۱۸۰ درجه سانتی گراد در مدت ۱۰ دقیقه گراتن مرغ ما آماده نوش جان کردن باشد.

مواد لازم برای ۸ نفر:
فیله مرغ ۸ تکه
پیاز متوسط ۲ عدد
فلفل دلمه ای ۱ عدد
سیب زمینی متوسط ۴ عدد
سس مایونز ۲ قاشق غذاخوری
سس فرانسه ۷ قاشق غذاخوری
رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذاخوری
نمک ، پاپریکا و زردچوبه به اندازه کافی

پیشنهاد میکنیم گراتن مرغ را در ظروف چینی زرین ایران سرو و بدین وسیله پذیرایی لوکس و جذابی داشته و مهمانی زیبایی رقم بزنید.
سرویس پیشنهادی ما برای سرو این غذا: سرویس چینی زرین ۱۲ نفره کامل ژانتی فیروزه ای (۱۰۸ پارچه)

منبع: پارسی دی