shirin polo crop
آموزش طرز تهیه شیرین پلو

طرز تهیه:
برای تهیه شیرین پلو با مرغ ابتدا در قابلمه ای آب سرد می ریزیم و روی حرارت زیاد می گذاریم تا به جوش بیاید. سپس یک عدد پیاز کوچک را پوست می گیریم و به چهار قسمت برش می دهیم و داخل آب جوش قرار می دهیم و کمی زردچوبه به آب اضافه می کنیم.
و تکه های مرغ را داخل آبجوش قرار می دهیم و درب قابلمه را می گذاریم و حرارت را ملایم می کنیم تا ۴۵ دقیقه الی ۱ ساعت بعد که تکه های مرغ کاملا پخته شوند. سپس تکه های مرغ پخته شده را از قابلمه بیرون می آوریم و در آبکشی قرار می دهیم.
و اجازه می دهیم تا خنک شوند.بعد در تابه ای کمی روغن می ریزیم و روی حرارت کم قرار می دهیم و مرغ ها را داخل تابه می چینیم و تفت می دهیم تا طلایی رنگ شوند.سپس تکه های مرغ را از داخل تابه بیرون می آوریم در آبکش یا روی حوله کاغذی قرار می دهیم.
تا روغن اضافه آن خارج شود.آن وقت تکه های مرغ را روی تخته آشپزخانه می گذاریم و آن ها را خرد می کنیم. نصفی از شکر،هل و زعفران را در کاسه ای می ریزیم و با هم کاملا مخلوط می کنیم و کنار می گذاریم. پس از آن قابلمه ای را پر از آب می کنیم.
و کمی نمک داخل آب می ریزیم و درب قابلمه را می گذاریم و حرارت را زیاد می کنیم تا آب بجوش بیاید. برنج را تمیز می کنیم و آب روی آن می ریزیم و چند مرتبه آب آن را تعویض می کنیم تا برنج کاملا تمیز و شسته شود.آب که بجوش آمد، آب برنج را خالی می کنیم.
و برنج را داخل آبجوش می ریزیم و با ملاقه یکبار هم می زنیم و برنج را بحال خود به مدت ۵ دقیقه با حرارت زیاد رها می کنیم و بعد از گذشت ۵ دقیقه مجددا برنج را هم می زنیم و یک دانه از برنج را زیر دندان تست می کنیم اگر اطراف برنج نرم شده ولی مغز آن کمی سفت است زمان آبکش کردن برنج است.پس برنج را در آبکش می ریزیم و کف قابلمه را با آب سرد کمی پر می کنیم و روی برنج می ریزیم و ۲ الی ۳ مرتبه آبکش را تکان می دهیم تا برنج هایی که در زیر هستند جابجا شوند و آب اضافه برنج خارج شود و له نشود.
حرارت را کم می کنیم و قابلمه را روی حرارت قرار می دهیم تا آب داخل آن خشک شود و روغن کف قابلمه می ریزیم و اگر تمایل داشتید ته دیگ نان یا سیب زمینی روی روغن می چینیم و با کفگیر یک لایه از برنج را می ریزیم و لایه بعدی مرغ و مخلوط هل را روی آن می ریزیم.
و مجددا پلو و روی آن مرغ و مخلوط هل می ریزیم. این کار را ادامه می دهیم تا در آخر برنج سفید می ریزیم و خلال بادام را در بشقابی یا پیاله ای در گوشه ای از برنج یا روی برنج قرار می دهیم تا با بخار برنج کمی نرم شود.
درب قابلمه را می گذاریم و حرارت را زیاد می کنیم تا برنج بخار کند و ۷۰ گرم کره را با ۳ قاشق سوپخوری روغن مایع در شیر داغ کن می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا داغ شود. بعد از بخار کردن برنج روغن و کره داغ شده را روی برنج می ریزیم.
و باقی زعفران را نیز در گوشه ای از برنج می ریزیم و درب قابلمه را می گذاریم و سریعا حرارت را ملایم می کنیم تا به مرور زمان برنج پخته شود تا پخت برنج خلال پسته را با آب سرد می شوییم و در آبکش می ریزیم و تابه ای را روی حرارت می گذاریم.
و باقیمانده کره و روغن مایع را داخل آن می ریزیم و پسته را نیز اضافه می کنیم و به مدت ۲ دقیقه با هم تفت می دهیم تا کاملا یکدست شوند. پس از پخت شیرین پلو ظرف خلال بادام را از داخل قابلمه بیرون می آوریم برنج را مخلوط می کنیم و نصفی از آن را در ظرفی می ریزیم و تکه مرغ ها را روی آن قرار می دهیم و و خلال پوست پرتقال را با هم خوب مخلوط می کنیم و در دیس می کشیم و با خلال بادام و پسته آن را تزِیین می کنیم.

مواد لازم برای ۴ نفر:
پیاز ۱ عدد
کره ۷۵ گرم
برنج ۳ پیمانه
سینه مرغ ۲ عدد
خلال بادام ۶۰ گرم
خلال پسته ۵۰ گرم
روغن مایع به اندازه کافی
شکر ۱ قاشق سوپ خوری
زعفران ۳ قاشق سوپ خوری
نمک و زردچوبه به اندازه کافی
پوست پرتقال خلال شده ۵۰ گرم
هل کوبیده شده ۱ قاشق چایخوری

shirin polo

پیشنهاد میکنیم شیرین پلو را در ظروف چینی زرین ایران سرو و بدین وسیله پذیرایی لوکس و جذابی داشته و مهمانی زیبایی رقم بزنید.
سرویس پیشنهادی ما برای سرو این غذا: سرویس چینی زرین ۱۲ نفره کامل زرین (۹۰ پارچه)

منبع: پارسی دی